Magický Rajasthan

DILLÍ - AGRA - FATEHPUR SIKRI - JAIPUR - AJMER - PUSHKAR - UDAIPUR - RANAKPUR - JODHPUR - JAISALMER - BIKANER - MANDAWA - DILLÍ

Líbí se vám? Napište nám!
Objevte vše tradiční, co Indie nabízí. Zlatý trojúhelník a oblast Rajasthanu. Země panovníků a krásných že v barevných sárí. Místa ohraničená pouští a zároveň oblasti plné exotické flóry v jižních hornatých oblastech. Majestátní pevnosti, chrámy, vůně koření, sloni a zvuky tamburin.

Informace o zážitku

Skupinový zájezd pro maximálně 16 osob Vás zavede do různých oblastí. Krásami Indie Vás provede Zuzana Zwiebel, se kterou již dlouhodobě spolupracujeme. 

1. den Praha - Dillí
odlet z Prahy, let s jedním přestupem.

2. den Dillí
Nové a Staré Dillí,  dva světy spojující se v jednoum městě, odrážejí celou historii i součastnost Indie.
Po příletu a po ubytování v hotelu začne naše poznávání Dillí. Nejprve si prohlédneme komplex  Qutub Minar (UNESCO), kde byl vztyčený nejvyšší cihlový minaret (73 m) a z ruín 27 hinduistických a džainistických chrámů, postavená Quwwat-ul-Islam, první mešita  v severní Indii (1311). 
Další UNESCO památkou, kterou navštívíme bude Humajúnová hrobka (1571), která inspirovala samotného Shahjahana ke stavbě Taj Mahalu v Agře. Den zakončíme prohlídkou Lodíjských zahrad (UNESCO).

3. den Dillí
Druhý den v Dillí si naplno vychutnáme kontrasty Starého a Nového Dillí a ponoříme se do vařícího se kotle náboženství, kultur a chutí!
Staré Dillí je nazývané Shahjahanabad, podle mughalského panovníka Shahjahana, který ho dal v roku 1639 postavit podle plánů své dcery Jahanary.  Zde na nás čeká skutečná Indie, kterou budeme poznávat během jízdy rikšou ( největší indická mešita Jama Masjid, Khari Baoli trh s kořením, chrám Gurudwara Bangla Sahib - Sikhská komunita - poznáte podle typických turbanů). Po typickém indickém obědě  poznáme i Nové Dillí - státní úřady, Brána do Indie ( památník všech indických padlých vojáků z dob Britského Imperia), moderní obchody a restaurace

4. den Dillí - Agra
Po snídani sa přesuneme na jih od Dillí, do nejdéle trvajícího hlavního města Mughalské říše, do Agry (transfer cca 4,5 hod). Její někdejší slávu připomíná Červená pevnost. Jednotlivé části byly přistavované postupně jednotlivymi panovníky. Symbolem této éry se stal Taj Mahal.Taj Mahal, silueta bílé mramorové stavby, známá z fotografií se stala symbolem celé Indie. Patří k novodobým sedmi divům světa, ale hlavně je symbolem nekonečné lásky panovníka Shahjahana (1627 - 1658) k své předčasně zesnulé manželce Mumtaz Mahal. Stavba  začala  roku 1630 a trvala 22 let.  Zdá se, jakoby se vznášela mezi nebem a zemí.

5. den  Agra - Fatehpur Sikiri- Jaipur
Cestou do Jaipuru (transfér cca 6 hod) se zastavíme ve Fatehpur Sikri, bývalém sídelním městě největšího mughalského panovníka Akbara (1555 - 1605). Fateh, znamená "víttězství" a oslavuje bitvy, které musel Akbar vybojovat při vytváření říše. A ikdyž si Akbar dal na stavbě záležet, zhruba o 15 let později bylo město opuštěné (pravděpodobně kvůli nedostatku vody), no i díky tomu, je jedním z nejlépe zachovaných příkladů  mughalského stylu, který vznikl propojením islamské, perzské a indické architektúry.
Součástí komplexu je i mešita Jama Masjid s hrobkou světce Salima z řádu Chishti, který Akbarovi prorokoval narození jeho vytouženého syna a později panovníka Jahangira (1605 - 1627).

6. den Jaipur
Jaipur je hlavním městem, ale i vstupní bránou do státu Rajasthan, který je nazývaný  "pohádkovou Indií". Samotné město se nazývá "růžovým městem", protože tato barva mu byla přisousená jako barva přátelství a pohostinnosti.  Zakladatel města maharadža Jai Singh II, byl velkým nadšencem umění stavitelství Vastu Shastra (indická verze Feng Shui), astrologie a astronomie a při plánovaní města aplikoval tyto tradiční principy a postupy. Součástí města je i astrologické centrum Jantar Mantar, kterého přístroje na měření pozic planet a sluneční hodiny jsou  zahrnuté nejen mezi technické památky UNESCO, ale zapsané i v Guinessově knize rekordů. V městě najdeme mnoho významných staveb, chrámů a paláců jako například Hawa Mahal (Palác větrů) alebo Jal Mahal (Vodní palac).Původní sídlo leželo v pevnosti Amer (UNESCO), která z dálky připomíná známou dalajlámovu Potalu v tibetské Lhase.  Dnes je možné vyvést se na pevnost na slonech čí džípem.
Za zmínku stoji i řemeslná tradice ve šperkařském umění, zpracování drahokamů a polodrahokamů z pohoří Aravalli, které je geologicky velmi bohaté.

7. den Jaipur, Galtaji, Ajmer, Pushkar
Před odjezdem z Jaipuru se pokloníme opičímu bohu  Hanumanovi, který je jedních z hlavních hrdinů najstaršího indického eposu Ramayana, ale i ochráncem všech poutníků a cestovatelů.  Jeho nejznámejší chrám Galta je schovaný v údolí pohoří Aravalli.
Chrám Galta sa však ve svetě proslavil svojí početnou opičí armádou, která vládne chrámu a od příchozích věřících vyžaduje poplatek ve formě ořechů, banánu nebo jiných chutných darů. Odtud se vydáme severně do Ajmeru ( cca 3 hodiny). Město je vyhlášené pěstováním červených růží, které místní přinášejí jako dary do chrámů. Trny symbolizují bolestivou cestu k bohu. Pushkar je jediné město, kde je v Indii dovolené poklonit se Bohovi Brahmovi, stvořiteli a nositeli poznání. Město vyrostlo na břehu posvátného jezera.

8.den Pushkar, Udaipur
Z mytologického města se vydáme za romantickým Udaipurem ( cca 6h.) Legenda vypráví, že Udaipur byl vybudován mezi kopci pohoří Aravalli na obranu proti vojskům panovníka Akbara. Palác byl požehnaný světcem a dodnes jsou zde vykonávané obřady. "Zahrál si i ve filmu", samotný Agent 007 zde plnil své tajné mise v bondovce Octopussy.

9. den  Udaipur
Udaipur je nazýván "městem jezer" a "městem romantiků" a prý má nejkrásnější východ i západ slunce v Indii. Řada umělců zde našla svoji inspiraci. Navštívíme městský palác, který se stavěl po dobu 500 let až k dnešní podobě. Ostrovní palác Jag Mandir byl inspirací pro stavbu Taj Mahalu. Panovníci jezdili do Udaipuru za pobavením, ale i prosit boha vesmíru Jagannatha o pomoc.


10. den Udaipur, Ranakpur, Jodhpur
Bohové nás zavedou hlouběji do nitra pohoří Aravalli do města Ranakpur, kde leží jeden z nejunikátnějších džáinistkých chrámů ( cca 2h.) Když budete stát uprostřed chrámu, vzpomenete si na Michaelangelova slova:" Viděl jsem anděla uvězněného v mramoru a dokud jsem ho nevysvobodil, tesal jsem do mramoru."  Legenda hovoří, že podobnou vízi měl i umělec a stavitel Dharna Shah, který v roce 1437 přesvědčil místního maharadžu Rana Kumbha, aby stavbu zafinancoval a stal sa  jejím patronem. Bělostný chrám každého učaruje svoují duchovní čistotou i souměrností a vzdušností.

11. den Jodhpur, Jaisalmer
Když po ranní procházce v Mandore (13.-15.st.) starém sídelním městě Rajputu Marwar vystoupáme na pevnost  Mehrangarh a podíváme se z ptačí perspektivy na město pochopíte, proč se Jodhpur  nazývá "modrým městem". Barva malých domečků ve starém městě splývá s oblohou a horizont, na kterém se vlní duny poušte Thar, tomuto pohledu dodávájí na dramatičnosti.
Pevnost Mehrangarh (UNESCO) leží na předměstí Jodhpuru na asi 125 metrů vysokém kopci. Je to jedna z největších pevností v Indii a opravdová dominanta města. Jej stavbu začal už roku 1459 Rao Jodha, zakladateľ Jodhpuru, však nejzachovalejšie časti pevnosti sú z obdobia vlády Jaswanta Singha (1638-1678). Odpoledne si prohlédneme město s obchody a trhy. Před cestou do Jaisalmeru ochutnáme marwarske speciality a vyhlášené kari z kešu oříšků (transfer cca 5 hod).

12. den Jaisalmer
V srdci pouště Thar, na skalní vyvýšině se ční monumentální pískovcová pevnost Jaisalmer (UNESCO). Ja nazývaná i "zlatou pevností", protože měděno - zlatavá barva jí při západu slunce dodává lesk a tajemství. Jej historie sahá až do 11. stolení, kdy sloužila jako oáza pro obchodníky putujících Hedvábnou stezkou. Uvnitř pevnosti je královský palác, bohatě zdobené vily a sedm crámů zasvěcených různým tirtakaranům. Před západem slunce se vydáme do pouště Thar, kde osedláme velbloudy a projdeme se po písečných dunách. Uvidíme ptáky, zvířata a poznáme tradiční život místních kmenů.

13. den Jaisalmer, Bikaner
Po delší cestě pouštní krajinou mezi Jaisalmerem a Bikanerem, dorazíme do bývalé pouštní oázy (transfer cca 6 hod), kde v roce 1488 založil město Rao Bika (nejstarší syn Raa Jodhy, zakladatele Jodhpuru). Nejstarší zachovanou pevností města je Junagarh ze 16.st. Při vstupu do pevnosti "Sluneční bránou" se objeví 37 paláců vyzdobených malbami od posvátných výjevů až po kamasutru. 

14. den Bikaner, Mandava
Slyšeli jste o slavném "potkaním chrámu"? Žije tam více jak 20 tisíc potkanů, které uctívají jako polobohy a služebníky světice Karni Mata, která podle legendy žila ve vesnici Desnoke, 30 km od Bikaneru. Karni Mata sa narodila se okolo roku 1387 a z důvodu jejích mimořádných schopností jí lidé považovali za reinkarnaci bohyně Shakti. Legenda praví, že si znepřátelila boha smrti Jamoma a ten její největší uctívacč převtělil do těla potkana, než se znovunarodí.Občas se v chrámě objeví bílý potkan a lidé věří, že je to samotná  Karna Mata.

15. den Mandawa, Dillí
Cestou z Bikaneru do Dillí (transfer cca 6 hod) budeme projíždět region Shekhawati, jehož hlavní město Mandawa je považované za galerii Indie.  Místní paláce (haveli) jsou bohatě zdobené nástěnnými malbami s výjevy z mytologie i  kamasutry. Oblast za poslední roky doslova zapadla pískem z pouště, ale její krásu občas zvěční bollywoodské produkce. Po dlouhé cestě Rajasthanem si i vy necháte pár pomyslných políček ve vašem fotoaparátu.

16. den Dillí - Praha
transfer na letiště a odlet do Prahy

Termíny:

28.10.2019 - 12.11.2019
09.03.2020 - 24.03.2020
09.11.2020 - 24.11.2020

Cena zájezdu od 55 000,- /os. vč. mezinárodní letenky a víza. Podrobné informace Vám rádi zašleme na vyžádání.

 

Monika Novotná

Nemůžete se rozhodnout? Ráda vám poradím kam cestovat.

Kontaktujte mě, prosím